Відбувся Міжнародний симпозіум, присвячений пам’яті академіка НАН України Б. Є. Патона «Оцінювання результатів наукових досліджень у сучасних реаліях: еволюція підходів у когнітивному, соціально-економічному та управлінському аспектах»
29.11.2024
28 листопада 2024 року відбувся Міжнародний симпозіум, присвячений пам’яті академіка НАН України Б. Є. Патона «Оцінювання результатів наукових досліджень у сучасних реаліях: еволюція підходів у когнітивному, соціально-економічному та управлінському аспектах» під патронатом Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). З вітальним словом до учасників заходу звернулися Анатолій Загородній, президент Національної академії наук України; Денис Курбатов, заступник Міністра освіти і науки України; Олександра Антонюк, голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій; Юрас Баніс, Президент академії наук Литви; Іон Тігіняну, Президент академії наук Молдови.
У роботі симпозіуму взяв участь президент Національної академії правових наук України Володимир Журавель та виступив з доповіддю на тему: «Державна атестація наукових установ України: правові, організаційні та методичні проблеми».
«Оцінка ефективності наукової діяльності наукових установ – це лише один із аспектів організації функціонування наукової галузі в цілому, реалізація якого безумовно потребує системного аналізу чинного законодавства, яке регулює означену сферу суспільних відносин. Вісім років є чинним базовий, профільний Закон України «Про наукову та науково-технічну діяльність». Це той термін, який надає підстави до його системного аналізу, оцінки ефективності діяльності визначених в ньому інституцій, що мають забезпечувати успішне функціонування наукової сфери. Нам науковцям безумовно хотілось, щоб ці інституції й передусім Науковий комітет Національної ради з питань розвитку науки і технологій здійснювали не лише контрольні функції, а й активно допомагали академіям під час бюджетного процесу, визначення пріоритетних напрямів наукових досліджень, реформування академічного середовища, розробки методики оцінювання ефективності діяльності наукових установ, наданні експертних висновків щодо прийняття нормативних актів, які стосуються сфери наукових досліджень. Також відчуваємо потребу в підготовці й виданні наукового-практичного коментаря до цього Закону, оскільки мають місце різні тлумачення окремих його норм і в першу чергу контролюючими органами. Щодо державної атестації, обов’язковість проведення якої визначено ст. 11 даного Закону, то варто звернутися до організаційно-правового аспекту цієї діяльності, де мають місце певні дискусійні питання. Задля того, щоб підняти значущість державної атестації, необхідно підсилювати заохочувальні заходи, зокрема, надання законодавчих гарантій стабільного, в межах заявлених потреб фінансування упродовж дії свідоцтва тим науковим установам, які отримали першу категорію. В протилежному випадку, за відсутності належних стимулюючих чинників, яку б оновлену методику не пропонували, державна атестація буде носити формальний характер» – наголосив у доповіді Володимир Журавель.
У заході також взяли участь та виступили з науковими доповідями Вячеслав Богданов, віцепрезидент Національної академії наук України; Аушра Маслаускайте, заступник голови відділення гуманітарних і соціальних наук Академії наук Литви, керівник відділу демографічних і сімейних досліджень Литовського Центру соціальних наук Інституту соціології; Вячеслав Урсакі, заступник координатора секції точних та інженерних наук Академії наук Молдови; Володимир Луговий, перший віцепрезидент Національної академії педагогічних наук України, Матеуш Бялас, директор представництва «Польська академія наук» в Києві; Амінага Садигов, член-кореспондент НАН Азербайджану, заступник директора Державного агентства з науки та вищої освіти при Міністерстві науки та освіти Азербайджанської Республіки; Геннадій Андрощук, провідний науковий співробітник Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України, а також представники провідних наукових установ та закладів вищої освіти України.