
Стрельцов Євген Львович
Член-кореспондент НАПрН України, член президії НАПрН України
Відділення кримінально-правових наук
Народився 18 серпня 1949 р. у м. Одеса. В 1973 р. закінчив юридичний факультет Одеського державного університету імені І. І. Мечникова (нині – Одеський національний університет імені І. І. Мечникова). За час роботи в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова працював на посадах старшого викладача, доцента, професора кафедри кримінального права, кримінального процесу і криміналістики, першим проректором юридичного інституту при університеті. З 1998 р. по 2013 р. – проректор університету з навчальної роботи та завідувач кафедри кримінального права, кримінального процесу та криміналістики. З 2013 року дотепер працює у Національному університеті «Одеська юридична академія» на посадах: професор кафедри міжнародного права, завідувач кафедрою кримінального права, з 2023 р. – завідувач лабораторії «Інновації у сфері кримінальної юстиції», професор кафедри кримінального права.
У 1981 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук на тему: «Відповідальність за обман замовників за кримінальним правом» (спеціальність 12.00.08). Звання доцента присвоєно у 1987 р. У 1992 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему: «Проблеми кримінальної відповідальності за злочини в сфері підприємництва» (спеціальність 12.00.08). Вчене звання професора присвоєно у 1995 р. Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора теології «Релігія у світській державі: філософсько-правове дослідження» захистив у 2010 р. Обраний членом-кореспондентом Національної академії правових наук України у 2010 р. Вчений секретар Південного регіонального наукового центру Національної академії правових наук України, член Координаційного бюро з кримінального права відділення кримінально-правових наук НАПрН України.
Основні напрями наукових досліджень – теорія і філософія права, теологія, методологія, публічне право, міжнародне, зарубіжне, національне кримінальне право та кримінологія. Засновник і керівник наукової школи «Основні інститути і тенденції розвитку законодавства кримінально-правового напрямку», яка була заснована понад 20 років тому. В рамках цієї школи, під його керівництвом, захищено 7 докторських та 40 кандидатських дисертацій та дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії з міжнародного та кримінального права.
Опублікував понад 450 наукових та навчально-методичних праць, серед яких: 1) 32 монографії (7 особисті та 25 колективні); 32 різних (за змістом та найменуванням) підручників, курсів лекцій та навчальних посібників, зокрема виступив відповідальним редактором 8 видань фахового підручника з кримінального права України, який був визнаний лауреатом 5-го Всеукраїнського конкурсу на краще юридичне видання; 3) 14 різних (за змістом та найменуванням) науково-практичних коментарів до вітчизняного законодавства, в тому числі виступив відповідальним редактором та співавтором: 9 видань науково-практичного коментарю до Кримінального кодексу України, декількох коментарів до законодавства про запобігання та протидію корупції та ін. Його особистий коментар до розділу «Господарські злочини» КК України знаходиться у бібліотеці Конгресу США.
У 2025 р. монографія Стрельцова Є. Л. «Раціональний дискурс про кримінальне право» була визнана переможцем на Всеукраїнському Національному конкурсі наукових та навчальних видань з права, безпеки та євроінтеграції «Юридика» у номінації «Високоякісний аналіз складних проблем трансформації сучасного права», а у 2004 році його книга «Економічні злочині» була визнана лауреатом 5 Всеукраїнського конкурсу на краще юридичне видання. До трьох його книг передмови написали зарубіжні професори.
Член Робочої групи з розвитку кримінального права Комісії з питань правової реформи при Президентові України, член Науково-консультативної ради при Голові Верховної Ради України, експерт Національного фонду досліджень України, член міжнародної асоціації з кримінального права, член української асоціації кримінального права, член Національної спілки журналістів України. Президент духовно-просвітницької асоціації «Освіта без кордонів», віце-президент Української кримінологічної асоціації. Був членом Експертної ради ВАК України, членом Експертної ради Вищої державної акредитаційної комісії МОН України, членом науково-методичної комісії з права МОН України.
Переможець американського Фулбрайтського наукового конкурсу (1998–1999), конкурсів Німецького офісу академічних обмінів – DAAD (2001, 2024) та Німецького наукового товариства імені Макса Планка (1996, 2009, 2013, 2015). Бере постійну участь у міжнародних та зарубіжних науково-дослідних проектах
Член 3 редакційних колегій фахових наукових журналів. Член спеціалізованої вченої ради Д 41.086.01 у Національному університеті «Одеська юридична академія».
Заслужений діяч науки і техніки України (2002). Повний кавалер ордена «За заслуги» (2007, 2009, 2014), нагороджений медалями «Захисник вітчизни» (1999), «20 років незалежності України» (2012), «25 років незалежності України» (2016). Відзначений Подякою Кабінету Міністрів України (2008), Міністерства юстиції (2016); Відмінник освіти України (1997). Має почесні грамоти НАН України та НАПрН України, почесні відзнаки від Міністерства освіти та науки; від органів місцевої виконавчої влади та самоврядування. Нагороджений церковними нагородами.