Погрібний Сергій Олексійович
Член-кореспондент НАПрН України
Відділення цивільно-правових наук
Народився 16 березня 1976 р. в м. Одеса. У 1998 р. закінчив Одеську державну юридичну академію (нині – Національний університет «Одеська юридична академія») за спеціальністю «правознавство» та вступив до аспірантури цього ж закладу. З 1999 р. до 2003 р. працював викладачем в Одеській національній юридичній академії на кафедрі цивільного права, з вересня 2002 р. – доцент цієї кафедри. У 2003 р. призначений на посаду судді Малиновського районного суду м. Одеса. З 2009 р. – суддя, заступник голови Приморського районного суду м. Одеса. З грудня 2017 р. – суддя Верховного Суду.
У 2001 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук на тему: «Порівняльно-правовий аналіз інституту володіння у континентальній, англосаксонській та східноєвропейській системах права» (спеціальність 12.00.03); у 2009 р. – дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему: «Механізм та принципи регулювання договірних відносин у цивільному праві України» (спеціальність 12.00.03). Вчене звання доцента присвоєно у 2005 р., професора – у 2015 р. Обраний членом-кореспондентом Національної академії правових наук України у 2010 р.
Основні напрями наукових досліджень – поняття і зміст суб’єктивного цивільного права, цивільно-правове регулювання суспільних відносин, теоретичні проблеми правового регулювання цивільних відносин в Україні, теоретичні та практичні проблеми вибору правомірного та ефективного способу захисту цивільних прав та інтересів. Опублікував понад 100 наукових та навчально-методичних праць, зокрема, такі: «Механізм та принципи регулювання договірних відносин у цивільному праві України» (2009), «Володіння у цивільному праві» (2002), «Цивільний кодекс як основний акт цивільного законодавства України» (2005), «Захист права власності на нерухоме майно: окремі питання судової практики» (2011), «Регулювання договірних відносин у цивільному праві України: співвідношення внутрішнього (саморегулювання) і зовнішнього (державного) їх регулювання» (2012), «Правова доктрина України: у 5 т. Т. 3: Доктрина приватного права України» (у співавт., 2013 (укр.), 2017 (англ.), «Цивільні відносини як об’єкт правового регулювання» (2014), «До проблеми законного інтересу в механізмі правового регулювання цивільних правовідносин відносин» (2015), «Судова правотворчість та договір у цивільному праві України: взаємний вплив – характер і співвідношення» (2016), «Конструкція зобов’язання: концепції Цивільного та Господарських кодексів України» (2018), «Юридична освіта в Україні: проблеми і перспективи» (у співавт., 2019), «Оновлення Цивільного кодексу України як запорука ефективної взаємодії держави та суспільства» (у співавт., 2021), «Правова наука України: сучасний стан, виклики та перспективи розвитку: монографія» (у співавт., 2021), «Цивільний процесуальний кодекс України: науково-практичний коментар» (у співавт., 2021), «Рекодифікація цивільного законодавства України: виклики часу» (у співавт., 2022), «Велика українська юридична енциклопедія: у 20 т. Т.9: «Цивільне право» (у співавт., 2023), «Правнича наука та законодавство України: європейський вектор розвитку в умовах воєнного стану: монографія» (у співавт., 2023).
Є співавтором коментарів до Цивільного, Земельного, Сімейного, Цивільного процесуального кодексів України, підручників та посібників з цивільного, сімейного, цивільного процесуального, земельного та аграрного права.
Член редакційних рад юридичного журналу «Право України» та наукового журналу «Нове українське право», редакційної колегії журналу «Вісник Верховного Суду». Лектор Національної школи суддів України.